איך לכתוב קורות חיים רצחניות (למהנדסי תוכנה)

 

בשנים האחרונות עבדתי בתור מהנדסת תוכנה בגוגל (ולפני כן כמובילת פיתוח במיקרוסופט), סיננתי מאות קורות חיים, כדי לקבל את ההחלטה האם להמשיך עם תהליך הראיון. חלק מהקורות חיים נתנו רושם מעולה ואחרים לא.

 

יותר ויותר חברים וקרובים שאלו אותי להמלצות על שיפור קו"ח שלהם, אז הכנתי רשימה של הבורות הכי שחיכים שראיתי ואיך להמנע מהם:

 

  1. צרפו פרטים טכנים של עבודתכם: שפות תכנות, תרומה אישית, מטריקות. לפעמים אני רואה הגדרת עבודה שמכילה שורה אחת, למשל:

 

 

המסנן קורא את הקו"ח במטרה לשפוט 1. כמה מאתגרת היתה העבודה, 2. כמה היא רלוונטית לחברה שלו, ולכן אתם צריכים להיות ספציפים. דרך טובה יותר לשכתב זאת היא:

 

 

  1. אל תדללו את הפרטים המרשימים עם הלא מרשימים. אם תרשמו יותר מדי שטויות זה יגרע מאיכות הכוללת של הקו"ח. אתם לא צריכים להגיד "המשימה השולמה בזמן ועמדה בדרישות". הקורא מניח זאת ורשימת אי-הישג כאילו היה הישג מחליש את הקו"ח.

 

לפעמים אני אראה רשימת נקודות:

 

מתלמד, חברת XYZ

 

אם הנקודה האחרונה היא לא חזקה כמו ה 2 הראשונות, תשאירו אותה בחוץ. זה בסדר אם תהיה רק נקודה אחד.

 

  1. הדגימו את עבודתכם ע"י שימוש בעובדות, לא שמות תואר. המסנן רוצה לשפוט בעצמו כמה מרשימה העבודה שלכם, אז תשתמשו במטריקות, פרסים (חיצוניים או פנימיים בחברה), ציטוטי עיתונאות, גידולים ברווח ושאר דברים ברי מדידה במקום תיאורים סוביקטיבים. זה גם מאפשר לכם לשווק את עצמכם בלי להיראות שחצנים.

 

במקום לרשום "פיתחתי תוצאות מדהימות במהירות", תשכתבו את זה כך: "הגדלתי את ביצועי האפליקציה ב 25% אחרי 3 שבועות עבודה". במקום "אני נקרא באופן תכוף להציל פרוייקטים שאחרים לא הצליחו", תגידו "נכנסתי לתוך 3 פרויקטים שלא עמדו בזמנים ודאגתי שישלחו בזמן".

 

כמו כן, אל תפריזו בצורה מגוכחת כמו:

 

השגתי קורדנציה בין קבוצתית ע"י ארגון מפגש גלידה.

 

  1. צרפו את כל הפרטים המרשימים הרלוונטים (פרסים, פרויקטי צד). יש לי חברה, מלכה (שם שונה), שאני מכירה 10 שנים. היא פיתחה מוצר שהשיג לחברה שלה XXX מליון דולרים, קיבל מספר פרסים בתעשייה והפך להיות אחד ממוצרי הדגל של החברה. אפילו כשעברתי לשנגחאי, לוחות שלטי החוצות היו מלאים בפרוסומות למוצר שלה. אבל כשקראתי את הקו"ח שלה, היה פשוט רשום:

 

 

צרפו את הפרסים ותשבוחות שקיבלתם!

 

אם עשיתם פרויקטים בזמנכם החופשי שהיו מאתגרים מבחינה טכנולוגית או שיש להם קבוצת משתמשים נכבדת (מאות) צרפו אותם לקו"ח.

 

  1. אל תשקרו. זה אמור להיות ברור, אבל הייתי חברה מספר פעמים בוועדות תעסוקה כשהדף שער אומר "שכתבתי לחברת XYZ את מנוע המסחר אלקטרוני" וחבר בוועדה אמר "אני עבדתי ב XYZ והמועמד לא עשה את זה!".

 

זו היתה סיבה מספקת לדחות את המועמד.

 

­­­---

 

בהצלחה בכתיבת קורות החיים ! זו משימה מאתגרת, אבל יכולה להיות מספקת.

 

לדוגמא, אתם יכולים להסתכל בקורות חיים שלי (אנגלית). Link to your resume

 

לסיום אמנה מספר דגשים מקורות חיים שאהבתי...